Styropian nie lubi żywicy, a dokładniej styrenu (rozpuszczalniku) który jest jej składnikiem. Chodzi tu konkretnie o żywice poliestrowe i niektóre epoksydy rozcieńczane styrenem. Podobnie ma się z lakierami i rozpuszczalnikami w nich zawartymi. Polistyren czyli substancja z której jest produkowany styropian jak i styrodur (XPS – polistyren ekstrudowany) jest dość nieodporną substancją, zarówno na rozpuszczalniki jak i utlenianie.
Zatem jak zabezpieczyć styropian? W budowlance stosuje się specjalne kleje/tynki wzmacniane siatką do odcięcia styropianu od atmosfery. A jeżeli chcemy użyć żywicy, położyć warstwę laminatu, lub pomalować styropian, co wtedy?
Należałoby jakoś zabezpieczyć/odciąć styropian od agresywnych dla niego substancji. Można użyć epoksydu wolnego od rozpuszczalników. Nanieść cienką warstwę i poczekać do utwardzenia. Przy tym rozwiązaniu istnieje ryzyko, że skruszymy gdzieś naszą barierę, lub w trakcie wyprowadzania (szlifowania) powierzchni zwyczajnie ją zetniemy. Można położyć warstewkę laminatu (np. na welonie szklanym 30g/m2), ale epoksyd średnio współpracuje z takim materiałem. Mata się nie rozpuszcza i zwyczajniej miejscami odspaja się i sprężynuje. Co zamiast?
Istnieje specjalny „poliester” do styropianu, a dokładnie żywica orto-DCPD Distitron DS 109 SXQ. Która mino zawartości styrenu w jakiś dziwny sposób nie reaguje ze styropianem. Żywica ta nadal ma zalety poliestru, czyli ładnie rozpuszcza maty szklane, ale nie rusza styropianu. Uwaga jest taka, że na pierwszą warstwę nie należy dawać od razu grubego laminatu, bo w trakcie utwardzania dosyć mocno się nagrzewa. Więc o ile styren nam nie stopi styropianu, to temperatura już może. Zalecam warstwę ok. 1mm.
Po takim zabezpieczaniu można już taki model traktować różnymi rozpuszczalnikami, lakierami i żywcami. Mamy zabezpieczony model chemicznie i utwardzony mechanicznie. Zatem budżetowy styropian nie jest taki straszny i również nadaje się do budowy modeli, kopyt, czy prototypów, więc nie należy się go bać.
Dodatkową zaletą jest to, że styropian można ze środka wytopić i zostanie nam sama skorupa.
Zapewne jest jeszcze wiele innych metod zabezpieczenia styropianu, jak znacie jakieś sprawdzone to proszę podzielcie się nimi w komentarzu. Ja słyszałem jeszcze o zabezpieczeniu warstwą gipu, streczem i żywicą akrylową, ale nie miałem okazji tego przetestowania, więc nie mogę na ten temat nic więcej napisać.
Maciej Wieruszewski
www.modele-cnc.pl
Zezwalam na przedruk tego artykułu w niezmienionej formie z podaniem linku zwrotnego.
Dzien dobry. Prosze napiszcie mi gdzie mozna kupic ta zywice.
Ostatnio miała ją chyba firma PolyTor
Ciekawe spojrzenie na sprawę. Nie sądziłem, że nie można łączyć styropianu i żywicy razem.
A jak się ma sytuacja, gdy do pianek PUR w procesie infuzji wprowadza się żywicę? Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć przy infuzji panelu na bazie pianek PUR i tkanin szklanych. Podczas całego procesu doszło do „wybrzuszenia” całego panelu, czyli tj. pianka PUR zwiększyła swoją objętość. Czy ktoś wie co mogło to spowodować? Wysoka temperatura czy może obniżone ciśnienie? Czy może zupełnie jakiś inny czynnik?
Aby skutecznie oddzielic styropian od agresywnych zywic lub rozcienczalnikow wystarczy natryskowo pomalowac zywica akrylowa lub pare warstw zwykla farba akrylowom taka jaka uzywa sie w budownictwie i najlepiej lazienkowa bo sa odporniejsze na wchlanianie i po klopocie .Mozna wtedy spokojnie laminowac i nie zniknie nam styropiam
a wieksze ubytki mozna szpachlowac zwyklym gipsem budowlanym typu goldband a po wyschnieciu daje sie szlifowac .na mniejsze zaglebienia lepiej uzywac szpachli natryskowej gipsowej .Tanio i skutecznie bez wydawania ogromnych sum na budowe formy