Sztukateria ? jak zrobić formę silikonową?

SztukateriaW tym artykule zajmiemy się budową formy konturowej jednoczęściowej (skórkowej). Tego typu formy buduje się dla dużych elementów, a wynika to głownie ze względów ekonomicznych. Jak zaraz się przekonasz, własnoręczne zrobienie formy silikonowej dla sztukaterii i nie tylko, nie jest wielkim wyzwaniem i wystarczą do tego minimalne zdolności manualne oraz odrobina niezbędnej wiedzy.

Do sedna! Po pierwsze, jest nam potrzeby model (kopyto), który posłuży za wzór na którym wykonamy formę. Przygotowanie modelu jest bardzo ważnym aspektem i niemożna go zaniedbać, bo może zemścić się to na końcu pracy. Model musi być gładki i nie może mieć żadnych por do których mógłby przykleić się silikon. Porowate materiały takie jak przykładowo gips należy pokryć szpachlą natryskową, lakierem, lub wcieranym roztopionym woskiem, tak aby powierzchnia była gładka i świecąca. Następnie na taką powierzchnie nakładamy separator, może być to wosk, wazelina, szare mydło, a najlepiej jak będzie to silikon w sprayu do kondycjonowania form silikonowych. Przygotowany model musi być czysty i wolny od kurzu, ponieważ najmniejsze zabrudzenia zostaną odwzorowane w silikonie.Budowa formy silikonowejTeraz możemy przystąpić do budowy formy. Przy skomplikowanych kształtach mieszamy małe porcje silikonu i nakładamy kawałek po kawałku, małym pędzelkiem. Pierwszą warstwę silikonu nakładamy bardzo staranie, pamiętając o wszystkich zakamarkach tak żeby nie uwięzić żadnych pęcherzyków powietrza miedzy silikonem, a modelem. Porcje silikonu dla pewności można odpowietrzyć w komorze próżniowej, ale przy nakładaniu pędzlem nie jest to aż tak niezbędne, jak przy formach lanych. Po utwardzeniu pierwszej skórki silikonu, nakładamy kolejną wygładzając wszystkie wgłębienia i mniejsze ?zamki?, tak aby zalaną formę można było łatwo wyjąć z podtrzymującego ją szkieletu. W ostatniej warstwie można zatopić zbrojenie, zapobieganie rozerwaniu silikonu w czasie rozformowań. Może być to cieniutka siateczka, tkanina szklana. Cała warstwa silikonowa powinna mieć ok. 10 mm i mieć w miarę gładkie lico.

Kolejnym krokiem jest zrobienie szkieletu podtrzymującego silikon. Ma on zapewnić sztywność skórce silikonowej, która odwzorowuje fakturę, kształt drobnych elementów i łatwo się rozformowuje. Zasada budowy szkieletu jest podobna jak przy budowie form kompozytowych, forma musie się rozformowywać. Nie można w niej być żadnych ujemnych kątów – ?zamków?. W razie konieczności można dzielić szkielet, tak jak w tym przypadku zostało zrobione. Szkielet można zrobić z laminatu, lub odlać z gipsu. Laminat jest nieco lżejszą i trwalszą wersją, dlatego też na niego tu się zdecydowaliśmy, co nie oznacza, że gips by się nie sprawdził.

Po rozformowaniu szkieletu i oddzieleniu silikonu od modelu, składamy szkielet umieszczamy w nim skórkę silikonową i zabezpieczamy ją przed przywieraniem masy odlewniczej. Najlepiej tym samym środkiem silikonowym w sprayu do kondycjonowania form co był polecany do zabezpieczenia modelu. Tak przygotowaną formę można już spokojnie zalewać i wyciągać z niej nasze, samodzielnie wykonane odlewy. Powodzenia!


Maciej Wieruszewski
www.modele-cnc.pl
Zezwalam na przedruk tego artykułu w niezmienionej formie z podaniem linku zwrotnego.

Sztukateria ? jak zrobić formę silikonową?
Tagged on:             

19 komentarzy w temacie Sztukateria ? jak zrobić formę silikonową?

  • 6 lutego 2013 at 20:16
    Permalink

    witam
    a jaki silikon poleca pan do wykonania formy (skórki)

    Reply
  • 24 lutego 2013 at 15:37
    Permalink

    Ja chciałbym również by odpowiedział Pan na powyższe pytanie, czyli jaki silikon poleca Pan do przygotowania formy. Proszę o odpowiedź, pozdrawiam!

    Reply
    • 24 lutego 2013 at 20:40
      Permalink

      Witam,
      niestety nie polecę Panu żadnej marki silikonu, jeżeli wyroby mają być robione z gipsu, to polecił bym poliuretan zamiast silikonu.
      Forma dłużej wytrzyma.
      Pozdrawiam

      Reply
  • 28 marca 2013 at 12:56
    Permalink

    jeśli jako separatora zastosuję silikon w sprayu, to czy gipsowy odlew będzie nadawał się do malowania? jeśli nie to czego użyć aby móc bez problemu malować odlewy? na zdrowy rozum tłuszcze woski itp. odpadają….?

    Reply
    • 1 kwietnia 2013 at 14:28
      Permalink

      Separatora używa się przy budowie formy, żeby silikon/forma nie przywarł do kopyta. Gips można malować bez nakładania dodatkowych powłok. Dla lepszego rezultatu można zastosować grunt budowlany, lub jakiś podkład.

      Reply
      • 21 maja 2013 at 14:44
        Permalink

        Ciekawy artykuł. Bardzo proszę o informację jakiego poliuretanu użyć do zrobienia formy betonowej gałęzi (ok. 20 c), czy może to być taka pianka uszczelniająca?

        Reply
          • 22 maja 2013 at 14:12
            Permalink

            Dziękuję za odzew, nie wytrzymałam i z ciekawości kupiłam wczoraj zwykłą piankę i tak się przyda 🙂
            (i tak poeksperymentuję z nią, najwyżej nie wyjdzie).
            Kupię też książki, bo wideo na sieci (te polskie) to jakiś wredny żart. Dziwne, że admini nie kasują takich kryptoreklam.
            Pozdrawiam 🙂

  • 4 czerwca 2013 at 13:42
    Permalink

    Bardzo interesujący artykuł. Chciałabym się ponadto dowiedzieć czy modelem- kopytem może być figura z masy solnej? Jakiego separatora wówczas użyć? W gotowej formie planuje robić odlewy gipsowe.

    Reply
    • 4 czerwca 2013 at 21:30
      Permalink

      Witam,
      tak można, najprościej nałożyć kilka warstw wosku (np. pasty pałacowej) – odczekać do pełnego wyschnięcia między warstwami.
      Najlepiej zrobić sobie próbkę, kawałek masy solnej, kilkukrotnie nawoskować, nałożyć trochę silikonu i spróbować rozformować.
      Pozdrawiam!

      Reply
  • 4 czerwca 2013 at 23:01
    Permalink

    Dziękuję bardzo za odpowiedz 🙂

    Reply
  • 7 czerwca 2013 at 11:35
    Permalink

    A ja chciałabym się dowiedzieć czy jesli mam model z gliny, ktora nie jest jeszcze twarda mozna na nią kłaść bezpośrednio poliuretan? jak wytrzymały jest ten materiał?

    Reply
    • 7 czerwca 2013 at 13:58
      Permalink

      Nie wiem, podejrzewam, że może być trudno. Najlepiej zrobić sobie próbkę na jakiś innym kawałku. Materiał jest dość wytrzymały.

      Reply
  • 10 lutego 2014 at 21:18
    Permalink

    Witam serdecznie:-D moje pytanie dotyczy sprawy, która dotyczy ewentualnych miejsc czy sklepów w jakich można by się zaopatrzyć w takie produkty do tworzenia form? Pytanie banalne, ale przydatne.:-D

    Reply
    • 14 sierpnia 2014 at 11:05
      Permalink

      Witam, w małych ilościach to najłatwiej w Havel Composites

      Reply
  • 24 października 2014 at 09:10
    Permalink

    Witam
    Poszukuje producenta form silikonowych lub poprostu kogoś kto już to robił i chciałby pomóc.Chodzi tu o swoje odlewy lub odlewy produktów betonowych z galanterii betonowej które już posiadam

    Reply
  • 19 maja 2015 at 23:36
    Permalink

    Witam, czy można w taki sposób wykonać protezę? Chciałbym wykonać protezę estetyczną palca.Ponieważ koszt kilku centymetrów silikonowej protezy to około 10 tysięcy złotych. Co mi się nie uśmiecha. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Reply
  • 15 maja 2017 at 16:09
    Permalink

    Czy sam silikon można malować? Jeśli tak, to jaką farbą? Pracuję właśnie nad tym, jak zrobić silikonowe rybki, które mają wyglądać prawie jak żywe.Jakieś wskazówki? Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

google logo
youtube logo
instagram logo
pinterest logo
goldenline logo
allegro logo
linkedin logo